Choroby zboża wygrana walka

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne środki w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, gdyż tylko w ten sposób można mieć szansę ochronić potencjał plonu. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - sprawdzone działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach bardziej efektywne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, które warto wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby fungicydy zbożowe zboz ozimych ma de facto gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu są w stanie powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne rodzaju fungicydy pszenica ozima. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej odporności bądź tolerancji na koronne szkodniki oraz schorzenia, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma asekuracji.